Oferta Edukacyjna
2017/2018
REKRUTACJA

SPORT

SUKCESY
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO w Bytomiu jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017 i przysługuje mu tytuł "Brązowej Szkoły 2017".

Liczba odwiedzonych podstron
od 12 grudnia 2011 r.


Logo szkoły

+ Archiwum aktualności

[archiwum] [2015]

30 października 2015 r.

„A mury runą”

Dnia 30 10.2015r. odbyła się,w Bytomskim Centrum Kultury, uroczysta gala związana z 35-leciem powstania Solidarności. Współorganizatorem uroczystości było IV Liceum Ogólnokształcące. Wśród zaproszonych gości byli posłowie,przedstawiciele Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ”Solidarności”,radni Rady Miejskiej,przedstawiciele miejskich struktur związków nauczycielskich ZNP i Solidarności oraz bardzo liczna publiczność nauczycieli bytomskich szkół i placówek oświatowych. W części artystycznej udział wzięły uczennice,prezentujące pieśni patriotyczne i niepodległościowe.

Wystąpiły:

1.Alicja Hadryś – kl.1e
2.Angelika Kozłowska – kl.2a
3.Magdalena Wachstyl – kl.2a
4.Natalia Wojciechowska – kl.2a
5.Magdalena Gościcka – kl.3c
6.Dagmara Szczepanik – kl.3c
7.Katarzyna Czerniak – kl.3f

Usłyszeliśmy, w ich wykonaniu,pieśni:
'Powrócisz tu”,”Jeszcze w zielone gramy”,”Miejcie nadzieję”,”Taki kraj”,”Zanim padnie strzał”,”Jaskółka uwięziona”,”Szklane domy”,”A my nie chcemy uciekać stąd”
Występ zakończono pieśnią”Mury”z repertuaru Jacka Kaczmarskiego. Uczennicom akompaniował przy fortepianie absolwent naszego liceum Krzysztof Wyglądacz.
Młodym artystkom,wspaniałego występu,gratulował Jan Pietrzak.

Uczennice do występów przygotowywały prof. Iwona Orlacz i prof. Agata Soboń

FOTOGaleria


23 października 2015 r.

23 października grupa trzecioklasistów pod opieką Weroniki Kaluba-Dytkowskiej wzięła udział w X Rajdzie Historycznym „Szlakiem pamięci – Rok 1945 na Górnym Śląsku” zorganizowanym przez biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach.

Celem rajdu było upowszechnienie wśród młodego pokolenia wiedzy o sytuacji polityczno-społecznej na Górnym Śląsku w 1945r. ze szczególnym uwzględnieniem: działań militarnych Armii Czerwonej, „rozrachunków politycznych”, funkcjonowaniem obozów pracy, wywózek Górnoślązaków do ZSRS. Młodzież zwiedziła Centrum Dokumentacji Deportacji w Radzionkowie, zapaliła znicze w miejscach pamięci zbrodni stalinowskiej w Świętochłowicach i Przyszowicach oraz dowiedziała się z relacji żyjących ofiar o tragicznych losach młodych mężczyzn zmuszeni do pracy w nieludzkich warunkach na terenie ZSRS. Z obozów pracy większość ich kolegów nie wróciła, tracąc zdrowie i życie w obcej ziemi. Elementem rajdu była również rywalizacja pomiędzy 6 zespołami naszego województwa uczestniczącymi w rajdzie. Uczniowie naszej szkoły w składnie: Artur Tyński, Tomasz Kołakowski, Dżesika Bulak, Natalia Koczub, Dominika Segert i Agata Studnicka wykazali się dużą wiedzą, którą zdobyli podczas rajdu. Ze względu na ograniczony czas konkurs nie został rozstrzygnięty, ale nasi zawodnicy wytrwali do końca rozrywek.

Dziękujemy pani dr Kornelii Banaś za prowadzenie rajdu i możliwość spotkania z mieszkanką Przyszowic, która jako mała dziewczynka przeżyła tragiczne wydarzenia z 24 stycznia 1945 roku, kiedy to żołnierze Armii Czerwonej zamordowali 62 niewinne osoby przebywające tego dnia we wsi. Polskie Przyszowice są symbolem zamordowanych przez Sowietów Górnoślązaków, którzy walczyli o polskość w czasie powstań śląskich.

FOTOGaleria


13 października 2015 r.

W dniu dzisiejszym w Zakładzie Aktywności Zawodowej w restauracji „Świetlik” w Bytomiu odbyło się spotkanie integracyjne w ramach projektu „Śląscy Seniorzy XXI wieku na topie!”.

Podczas imprezy zaprezentowali się uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego, podopieczni Bytomskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej oraz seniorzy. W programie znalazły się m.in.: pokaz capoeiry - brazylijskiej sztuki walki, występ zespołu rockowego Lost in Dust, przedstawienie teatralne, występ Klubu Romantycznych Serc i kabaretowe „Po naszemu, czyli po Śląsku”.
Spotkanie było efektem warsztatów, w których udział brali seniorzy z Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz licealiści z Bytomia, Piekar Śląskich oraz Tarnowskich Gór. Kursanci wspólnie przez dwa wakacyjne miesiące uczyli się zasad realizowania projektów, zarządzania nimi czy korzystania z dostępnych źródeł finansowania lokalnych inicjatyw.


12- 13 października 2015 r.

Grupa młodzieży klas II i III wybrała się , pod opieką nauczycielek języka polskiego J. Jaksik, S. Bielski i A. Soleckiej na wycieczkę w Beskidy.

Program imprezy obejmował zwiedzanie Żywca, Węgierskiej Górki i górę Żar.

FOTOGaleria


5 i 9 października 2015 r.

Klasy I uczestniczyły w wykładach na temat „Jak się uczyć, żeby się nauczyć, czyli podstawowe metody i techniki uczenia się i zapamiętywania.”

Wykład prowadzony był przez przedstawicieli Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną pracy w Katowicach był w ramach cyklu „Ciekawa lekcja”.


8 października 2015 r.

Grupa uczniów klasy 1e, pod opieką pani Agaty Soboń uczestniczyła dzisiaj w koncercie w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.


5-7 października 2015 r.

Klasa 1e uczestniczyła w wycieczce integracyjnej do Kotliny Kłodzkiej.

Bogaty program wycieczki obejmował zwiedzanie Kotliny Kłodzkiej, Opola, Nysy, Paczkowa, Twierdzy Kłodzkiej, Kudowy Zdrój i Szczelińca. Opiekę nad uczniami sprawowali pani Katarzyna Swęda, pan Marcin Pośpiech oraz pan Szymon Opara.


5 października 2015 r.

Klasa 2b wybrała się dzisiaj do bytomskiej „Agory” na seans filmowy.


5 października 2015 r.

Marta Śrutwa bardzo udanie wystąpiła na zakończonych w dniu 04.10.2015 Mistrzostwach Europy w akrobatyce sportowej w Riesie - Niemcy.

Marta wraz z koleżankami Magda Rajtor i Oliwia Hałupka w konkurencji trójka kobiet w kategorii 13-19 zdobyła 4 miejsce. Do medalu brakło 0,2 dziesiąte . W finałowej rywalizacji dziewczęta pokonały reprezentację Rosji, Bułgarii, Bialorusi i Holandii.


1 października 2015 r.

Seans filmowy

Grupa uczniów klas 1 i 2, pod opieką nauczycielek języka angielskiego – Bożeny Drzewieckiej i Ewy Klimek, uczestniczyła w edukacyjnym seansie filmowym w kinie „Światowid” w Katowicach.


30 września i 5 października 2015 r.

Klasy III uczestniczyły w wykładzie „Skąd się bierze stres i do czego jest potrzebny? Jak poradzić sobie z trudnymi sytuacjami w szkole i w domu.

Wykład prowadzony był przez przedstawicieli Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną pracy w Katowicach był w ramach cyklu „Ciekawa lekcja”.


2 października 2015 r.

W piątek, 2 października, chętni uczniowie wybrali się z panią Małgorzatą Wilk - nauczycielem języka hiszpańskiego do kina Światowid w Katowicach na seans filmu „Labirynt fauna” w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, przeznaczonego dla licealistów.

Projekcja poprzedzona była krótką prelekcją profesora Uniwersytetu SWPS, dra hab. Marka Leśniaka. Dramat produkcji hiszpańsko – meksykańskiej w reżyserii Guillermo del Toro wzbudził u uczniów wiele emocji, jeszcze długo po seansie trudno nam było wrócić do otaczającej rzeczywistości.


30 września - 2 października 2015 r.

13 uczniów klas II i III, pod opieką nauczyciela języka polskiego pani Bożeny Balcerak uczestniczyło w imprezie filmoznawczej „ Filmowe pojedynki.

Zagubieni w filmie, zagubieni w życiu..”. Podczas pobytu w Łodzi uczniowie uczestniczyli w pokazach filmów, wysłuchali wykładów filmoznawczych oraz mieli okazję uczestnictwa w warsztatach z realizacji filmowej. Podczas imprezy odbyło się również spotkanie z Robertem Więckiewiczem, podczas którego wielbicielki aktora miały okazję zdobyć autografy i zrobić pamiątkowe zdjęcia.

4 Liceum Ogólnokształc±ce. Wszelkie prawa zastrzeżone | code&design: SAMIOZ