IV Liceum Ogólnokształcące

im. Bolesława Chrobrego

w Bytomiu

pl. gen. W. Sikorskiego 1

41-902 Bytom

tel. 032 281-41-93

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

EPUAPKontakt
A+ R A-

Światowy Dzień Książki (2)

  • Kategoria: Biblioteka
  • Opublikowano: piątek, 23 kwiecień 2021 08:30
  • Super User
  • Odsłony: 921

 "Wypożycz książkę na wakacje"

        W roku 2021 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich przypada na 23 kwietnia.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu  promocji czytelnictwa. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data, 23 kwietnia  jest symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu zmarli wybitni twórcy: Miguel de Cervantes, William Szekspir, Inca de la Vega. W związku z tym nasza biblioteka organizuje akcję pt.:

"Wypożycz książkę na wakacje",

Czytaj więcej: Światowy Dzień Książki (2)

Biblioteka szkolna

  • Kategoria: Biblioteka
  • Opublikowano: środa, 14 listopad 2018 07:25
  • Super User
  • Odsłony: 1854

 

 

Biblioteka Szkolna

Biblioteka szkolna stanowi centrum informacyjno-dydaktyczne szkoły. Jej zbiory liczą ok. 12 tysięcy książek z literatury pięknej i popularnonaukowej oraz 127 dokumentów filmowych. Ważną częścią zbiorów bibliotecznych stanowią lektury obowiązkowe. W latach 1999/2002 przeprowadzono komputeryzację biblioteki przy pomocy systemu komputerowego MOL, a w latach 2016/2017 zastosowano do komputeryzacji biblioteki system komputerowy MOL-Optivum. Obecnie komputerowa baza danych zawiera wszystkie zbiory biblioteczne, a w rejestrze czytelników znajdują się wszyscy użytkownicy biblioteki - uczniowie, nauczyciele, absolwenci, pracownicy administracji i obsługi. Biblioteka posiada dwie wypożyczalnie i czytelnię, przeznaczoną do cichej pracy własnej, wraz z czterema stanowiskami komputerowymi z dostępem do internetu.

W roku 2020 biblioteka pozyskała fundusze, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (15 tysięcy zł.) i ma w planie zakup lektur obowiązkowych, ale większa część kwoty przeznaczona zostanie  na zakup książek, o których zadecydowali uczniowie w trakcie przeprowadzonej w tym celu ankiety czytelniczej. Będzie to literatura przeważnie beletrystyczna i popularnonaukowa, odzwierciedlająca preferencje czytelnicze uczniów.

 

Godziny Otwarcia Biblioteki

Poniedziałek - Piątek

8:00-16:00

 

                         Bibliotekę prowadzi nauczyciel bibliotekarz mgr Iwona Orlacz (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

                

 Aktualności biblioteki

We wrześniu 2020  przeprowadzono wśród uczniów ankietę dotyczącą preferencji czytelniczych. Młodzież zainteresowana jest przede wszystkim z dziedziny fantastyki, powieściami kryminalnymi, sensacyjnymi, obyczajowymi. Niektórych użytkowników biblioteki interesują wydawnictwa biograficzne, przyrodnicze i psychologiczne. Chciałam poinformować osoby zainteresowane ,że w zbiorach biblioteki znajdują się pozycje wymieniane w ankietach. Są to wydawnictwa następujących autorów:

1.Camilla Lackberg -cykl-"Księżniczka z lodu"(10 tomów)

2.Stieg Larsson-"Millenium" 2 komplety

3,Jane Austen-"Duma i uprzedzenie" 2 egz. i tej autorki-"Perswazje"

4.Stephenie Meyer - saga "Zmierzch" 4 tomy i tej autorki "Intruz"

5.Bernadette Paris-"Za zamkniętymi drzwiami" i "Na skraju załamania"

6.Markus Zusak-"Złodziejka książek" i "Posłaniec"

7.Cassandra Clare -"Dary Anioła"

Suzanne Collins-"Igrzyska śmierci"

oraz wiele innych, ciekawych książek.

 

 

 

 

Gra Anioła

Czytaj więcej: Biblioteka szkolna

Współpraca