Oferta Edukacyjna
2017/2018
REKRUTACJA

SPORT

SUKCESY
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO w Bytomiu jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017 i przysługuje mu tytuł "Brązowej Szkoły 2017".

Liczba odwiedzonych podstron
od 12 grudnia 2011 r.


Logo szkoły

+ Archiwum aktualności

[archiwum] [2011]

20 grudnia 2011r.

Warsztaty "British English?"

Grupa 25 uczniów klas I c, I d, II a, II c (pod opieką p. Ewy Klimek oraz p. Hanny Malcher-Strojny) uczestniczyła w warsztatach pt. "British English?" prowadzonych przez angielskiego aktora Simeona Wren. Prowadzący w zabawny sposób opowiadał o różnicach w akcencie, wymowie i słownictwie pomiędzy standardowym językiem angielskim a dialektem z północy Anglii. Uczniowie mieli również za zadanie ułożyć dialog stosując poznane słownictwo, wymowę i akcent i zaprezentować zebranym tę rozmowę. Miła atmosfera warsztatów, zabawny prowadzący i jego naturalny język spowodowały, że uczniowie uczestniczyli w niezwykłych zajęciach z języka angielskiego.


16 grudnia 2011 r.

Koncert Adwentowy

16 grudnia odbył się w naszej szkole Koncert Adwentowy. Organizatorami byli profesor Jastrzębski i profesor Pośpiech. Zaproszeni zostali nauczyciele, nasi rodzice, znajomi, zaś głównym gościem wieczoru były dzieci z Towarzystwa Przyjaźni Dzieciom. Podczas koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów naszej szkoły, mogliśmy spróbować pierników i smacznych ciastek oraz skosztować lekkiego grzańca. Panował niesamowity nastrój, tego wieczoru w naszej szkole na korytarzach płonęły świece, a sala lustrzana pełna była świątecznego blasku.
Usłyszeliśmy polskie, angielskie, niemieckie i francuskie kolędy. W przerwach pomiędzy śpiewem, opowiadano o tradycjach świątecznych obchodzonych w krajach europejskich.
Mieliśmy okazje usłyszeć również utwory muzyczne zagrane na skrzypcach, klarnecie, fujarce, organach i cymbałkach. Na publiczności zrobiło to ogromne wrażenie.
Warto również wspomnieć o występie uczennic z klasy 1c, które zaśpiewały poruszającą „Kolędę dla nieobecnych”. Było to zachwycające zakończenie wieczoru.


14 grudnia 2011 r.

Debata nt polskiej prezydencji w UE

Młodzież klasy III a , II d i I d uczestniczyła w debacie nt polskiej prezydencji w UE. Debatę zorganizował gliwicki Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. W jej trakcie uczniom zostały przybliżone zasady i cele prezydencji oraz tematyka funkcjonowania instytucji unijnych. Uczniowie uczestniczyli w projektowaniu logo polskiej prezydencji.
Kulminacyjnym momentem była dyskusja zespołów na temat możliwości i celów wsparcia finansowego Unii dla pogrążonej kryzysem Grecji.


13 grudnia 2011r.

Wspomnienie okresu stanu wojennego

13 grudnia uczniowie klasy II b oraz reprezentanci wszystkich pozostałych klas pierwszych i drugich wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym przez Panią Weronikę Kalubę-Dytkowską przypominającym okresu stanu wojennego. Uczniowie mogli zobaczyć kartki na mięso, podziemną prasę z tego okresu nazywaną bibułą, a następnie zagrać w grę edukacyjną „Kolejka”. Podczas rozgrywek młodzież mogła wczuć się w tamte czasy zdobywając artykuły potrzebne do zorganizowania uroczystości rodzinnej, urządzenia mieszkania, bądź wysłania dzieci na kolonie. Graczy zaskakiwały pojawiające się nagłe listy społeczne, matki z dzieckiem na rynku lub remanenty.
Funkcjonował też czarny rynek. Do jury konkursu powołano Panią mgr Kornelię Banaś, reprezentującą Instytut Pamięci Narodowej, który był głównym sponsorem nagród książkowych. Dodatkowo za pierwsze miejsce można było wygrać zwoje szarego papieru toaletowego, a za drugie szare mydło. Uczniowie szybko przyswoili sobie zasady zdobywania towarów i traktowali „Kolejkę” jako grę strategiczną.
Magdalena Mościńska z 1d oraz Alicja Kałka i Szymon Ożóg z klasy 2b wprowadzili klimat tamtych czasów śpiewając piosenki stanu wojennego.


9 grudnia 2011r.

XX Edycja Olimpiady "Promocja Zdrowego Stylu Życia"

Nasza uczennica Alicja Szymkowicz z klasy I E zajęła I miejsce w rejonowych zawodach XX Edycji Olimpiady "Promocja Zdrowego Stylu Życia". Będzie reprezentować nasz rejon w zawodach wojewódzkich.

Gratulujemy


9 grudnia 2011r.

Zapraszamy Was bardzo serdecznie na uroczystość "Stan Wojenny"

Zapraszamy Was bardzo serdecznie

na uroczystość

"Stan Wojenny"

W części artystycznej występują uczniowie naszej szkoły, którzy śpiewają i recytują utwory Kaczmarskiego.

Impreza odbędzie się jutro (sobota) o godz. 16.00 w Zespole Szkół Budowlanych przy ul. Powstańców Śląskich.

Na uroczystość zapraszają uczniowie i nauczyciele, którzy przygotowali ww. imprezę.


7 grudnia 2011r.

Spotkanie z przedstawicielami University College of Northern Denmark

Grupa młodzieży pod opieką p. Ewy Klimek uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielami University College of Northern Denmark zorganizowanym przez I LO w Bytomiu. Uczestnicy spotkania mogli posłuchać Polki z Wrocławia, która jest na II roku studiów w Aalborg oraz przedstawicielki wykładowców tamtejszego uniwersytetu; była również możliwość zadawania pytań obu paniom oraz krótkiej rozmowy. Uczniowie dowiedzieli się między innymi jakie są warunki przyjęć na studia i kierunki studiów organizowane dla obcokrajowców przez Duńskie władze. Polka chętnie opowiadała o tym jak zorganizowała sobie życie na początku pobytu w mieście i na uczelni i jakie korzyści wynosi ze studiowania pośród obcokrajowców i Duńczyków na tej uczelni. Film promujący uczelnię przedstawił kilku obcokrajowców, którzy zachwalali możliwości studiowania i życie studenckie w mieście Aalborg położonym niedaleko wybrzeża.


7 grudnia 2011r.

V Mistrzostwa w Makijażu i Charakteryzacji

Klasa II e uczestniczyła w V Mistrzostwach w Makijażu i Charakteryzacji, które odbyły się w Zespole Szkół Policealnych w Bytomiu. Uczniowie mieli okazję zapoznać się ze sposobem charakteryzacji w kategorii "Piękni, sławni i bogaci" oraz z makijażem służbowym i ślubnym.


6 grudnia 2011r.

Nasza szkoła znów najlepsza!

Nasza szkoła zwyciężyła w konkursie wiedzy na temat Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, zorganizowanym z okazji XIII Bytomskiego Spotkania Europejskiego, reprezentowana przez dwuosobową drużynę w składzie:

Agata Telęga- uczennica klasy 3a, oraz Dawid Jusiewicz- uczeń klasy 2e.

Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap, który odbył się 4 listopada miał charakter eliminacyjny, który nasza drużyna przeszła bez problemów, ulegając jedynie reprezentacji I LO w Bytomiu.
W etapie finałowym, który odbył się 28 listopada w auli Państwowych Szkół Budownictwa podczas głównych obchodów XIII Bytomskiego Spotkania Europejskiego, udział wzięło 7 reprezentacji bytomskich szkół.
Zwyciężyła nasza szkoła pokonując w ostatniej fazie reprezentację I LO w Bytomiu - która zajęła ostatecznie zaszczytne drugie miejsce.

Gratulujemy zwycięzcom !


6 grudnia 2011r.

2e wybrała sie do przedszkola miejskiego nr63 w Bytomiu

Dnia 6 grudnia 2011 klasa 2e razem z panią Judytą wybrała sie do przedszkola nr 63 w Bytomiu. Organizowaliśmy dzieciom mikołajki-rozdawaliśmy prezenty, bawiliśmy się z dzieciakami. Panowała bardzo miła, przedświąteczna atmosfera. Dzieci śpiewały piosenki, mówiły wierszyki i tańczyły-a to wszystko dla świętego Mikołaja. Wszyscy byli zadowoleni z tego spotkania, a my cieszylismy się z tego, że mogliśmy sprawić radość przedszkolakom.

Beata winiarz 2e


6 grudnia 2011r.

"Mikołajki" w Domu Dziecksa w Chorzowie

Przez parę miesięcy uczennice klasy 2e Joanna Wojtynek, Natalia Klicza wraz ze swoim zespołem pod opieką pani Judyty Szcząchor zbierały pieniądze i sponsorów żeby zorganizować "mikołajki" w Domu Dziecksa w Chorzowie. W dniu 6 grudnia jako podsumowanie całego projektu koordynatorki wraz z zespołem przygotowały paczki dla każdego podopiecznego oraz część artystyczną całe przedsięwzięcie okazało niesamowitym i niezapomnianym przeżyciem dla każdego uczestnika tego projektu. Zostało także nagrodzone wyróźnieniem ze "Największe wyzwanie" na gali podsumowujące wszystkie działania w ramach projektu Korba.

Joanna Wojtynek 2e


5 grudnia 2011r.

2e wybrała sie do przedszkola miejskiego nr30 w Bytomiu

W dniu 5 grudnia 2011 pod opieką pedagoga szkolnego-p.Judyty Szcząchor cała 2e wybrała sie do przedszkola miejskiego nr30 w Bytomiu.
Zorganizowaliśmy tam imprezę mikołajkową. Wszystkie dzieciaki dostały prezenty, a uczniowie przebrali się za aniołki, elfy i krasnoludki. Nie zabrakło także świętego Mikołaja, który budził największą radość wśród przedszkolaków. Ten dzień był dla nas wszystkich pełen pozytywnych emocji.

Natalia Klicza 2e


5 grudnia 2011r.

Adrianna Jendroszek laureatką XVIII Ogólnopolskich Basztowych Konfrontacji recytatorskich

Adrianna Jendroszek zdobyła I nagrodę w XVIII Ogólnopolskich Basztowych Konfrontacjach Recytatorskich "KORYFEUSZ 2011"

Gratulujemy!!!


5 grudnia 2011r.

Wycieczka do Drezna

2 grudnia, miała miejsce wycieczka do Drezna. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję zobaczyć najstarszy w Europie Jarmark Świąteczny, który odbył się w tym roku po raz 577. Po zmierzchu barokowe Drezno tonie w girlandach oświetleń co jest niewątpliwie wielką atrakcją i wyczuwa się już w tej atmosferze magię świąt. Za dnia zwiedzaliśmy Zwinger - rezydencję książąt elektorów saskich i królów polskich ( Augusta II i Augusta III), gdzie znajduje się galeria malarstwa ( obrazy takich mistrzów jak: Cranach,Rubens i Rafael) oraz manufaktura drezdeńskiej porcelany. Byliśmy również w skarbcu,gdzie mieliśmy okazję zobaczyć największy diament świata. Wróciliśmy późno w nocy, zmęczeni ale pełni wrażeń. Kierownikiem wycieczki był mgr Robert Jastrzębski i mgr Marcin Pośpiech. Opiekę też sprawowały mgr Katarzyna Swęda i mgr Karolina Mamcarczyk.

Plac Sikorskiego, godzina 2.45. Przed operą już od jakiegoś czasu zaczynają zbierać się ludzie. Prawie wszyscy stoją zaspani i milczący, wypatrują kolejnych znajomych. Na pięć minut przed trzecią słychać otwierające się drzwi – ze szkoły wychodzi pokaźna grupka osób na czele ze stałą, znaną z najlepszych wycieczek szkolnych, ekipą nauczycielską – prof. Pośpiechem, Swędą, Mamcarczyk i Jastrzębskim. Wszyscy wsiadamy do autokaru, szybkie sprawdzanie obecności i wyjeżdżamy. Przed nami 6 godzin jazdy, Drezno czeka.
Na miejscu byliśmy w okolicach 9. Pożegnaliśmy kierowcę na kilkanaście najbliższych godzin i zebraliśmy się pod Pomnikiem Augusta Mocnego. Po kilku minutach robienia pierwszych zdjęć, obwiązywania się szalikami i narzekania na swoje niewyspanie, nauczyciele doprowadzili nas do porządku i zamieniliśmy się w słuch – pan przewodnik rozpoczął już swoją opowieść i pokrótce przedstawił nam plan dnia.
Pierwszym przystankiem był ogród przed pałacem Zwinger. Spędziliśmy tam pół godziny na oglądaniu zabytkowych kolumn, fontann i pomników, a następnie udaliśmy się na Stary Rynek. Po drodze mieliśmy okazję zatrzymać się na dłuższą chwilę i zobaczyć przepiękną panoramę miasta. Co w tej chwili mówił przewodnik? Nie wiadomo – najważniejsze jest chyba to, że widok złapał nas za serca i jeśli wyleci nam kiedyś z pamięci przez zbliżającą się z każdą chwilą starość i sklerozę, pozostanie na setkach, zrobionych w tamtym momencie zdjęć.
Potem wróciliśmy do pałacu. Tym razem jednak mieliśmy skoncentrować się na znajdujących się wewnątrz: obrazach, porcelanie, zbiorach broni. Podzieliliśmy się na kilka mniejszych grupek i według własnego zamysłu zaczęliśmy przemierzać niegdysiejszą własność Fryderyka Augusta I. Jedni zachwycali się porcelanowymi kolekcjami z Chin lub Miśni, drudzy bez pamięci oddali się sztuce, podziwiając setki obrazów malarzy z całego świata, a trzeci zostali myślami na ziemi i poszli do Rusthammer- dawnej zbrojowni. I tak upłynęły nam trzy godziny.
Około 14 zrobiliśmy sobie kilkugodzinną „przerwę na toaletę”. Udaliśmy się więc do Altmarkt Gelerei, centrum handlowego. Zjedliśmy obiad, pochodziliśmy po sklepach, a potem przyszedł czas na kolejny punkt programu- muzeum jubilerstwa i złotnictwa. Grunes Gawolbe to skarbiec, który zachwyci każdego swoimi największymi w Europie, zbiorami klejnotów. Tutaj najmniejszy, najzwyklejszy przedmiot wzbudzał fascynację i pożądanie. Biżuteria, kielichy, miecze- wszystko zdawało się wręcz krzyczeć „Popatrz na mnie, spójrz jak błyszczę!”.
Ostatnimi miejscami, które mieliśmy zobaczyć, były: mały jarmark, Katedra Świętej Trójcy i Dresdner Strizelmarkt . Czy ktoś podejrzewał wtedy, że zacznie padać deszcz i wszystko zwiedzimy w tempie ekspresowym? Raczej nie, ale pół godziny później staliśmy oko w oko ze słynnym drezdeńskim Jarmarkiem Bożonarodzeniowym. Ostatnie chwile w Niemczech spędziliśmy na kupowaniu pamiątek, jedzeniu grillowanych kiełbas i – w przypadku pełnoletnich - piciu grzańca. O 21 przemoczeni, o wiele biedniejsi, ale bez wątpienia szczęśliwi, wróciliśmy do autokaru. Wszyscy dzieliliśmy się wrażeniami, oglądaliśmy kupione rzeczy i zrobione zdjęcia, a w chwilę później umilkliśmy, dając w ciszy odpocząć swoim towarzyszom. Wycieczka dobiegła końca o godzinie 2.20. Pożegnaliśmy się i nie myśląc o niczym innym jak tylko o śnie i kolejnej, zapowiadanej na kwiecień wycieczce, ruszyliśmy w kierunku domów, autobusów i aut, w których czekali na nas najbliżsi.

Opracowała: Weronika Pluskota kl. II A.


2 grudnia 2011r.

Rajd Historyczny

W dniu 2 grudnia uczniowie klas II o rozszerzeniu historycznym udali się na wycieczkę, którą zorganizował Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. Po zapoznaniu się z uczestnikami wycieczki z innych szkół, udali się do Zakładu Karnego Zabrze-Zaborze. Na miejscu zostali oprowadzeni po terenie zakładu, mogli zobaczyć warunki mieszkalne osadzonych oraz wysłuchać historii opowiedzianych przez Księdza Pruchałe. W świetlicy wysłuchali także wykładu Pana Andrzeja Sznajdera, najmłodszego internowanego w czasie stanu wojennego, był wtedy uczniem II klasy bytomskiego liceum.
Około godziny 12:00 udali się autokarem do Muzeum Izby Pamięci Kopalni „Wujek”, tam dowiedzieli się co wydarzyło się w grudniu 1981 roku na tym terenie. Strajk górników i pacyfikacja kopalni z dnia 16grudnia to historia, która zapadła w pamięć uczniom naszego liceum, zobaczyli historię strajku na filmie Agnieszki Świdzińskiej. Pod koniec rajdu delegacja składająca się z pięciu uczniów, po jednym z każdej szkoły złożyła kwiaty i znicze pod krzyżem Poległych przy KWK „Wujek”.
„Wycieczka była bardzo pouczająca, przede wszystkim uświadomiła nam ,że trzeba pamiętać o historii naszej ojczyzny i o ludziach, którzy walczyli o wolność dla nas”.
Zainteresowanych zapraszamy do przeczytania artykułów dotyczących tej wycieczki:

http://wiadomosci.wp.pl/title,Andrzej-Sznajder-najmlodszy-internowany-zatrzymano-mnie-w-szkole,wid,8637094,wiadomosc.html?ticaid=1d7e1>

http://www.muzeum-wujek.pl/index.phpOpracowała: Paulina Lach kl. II D.


4 Liceum Ogólnokształc±ce. Wszelkie prawa zastrzeżone | code&design: SAMIOZ