Oferta Edukacyjna
2017/2018
REKRUTACJA

SPORT

SUKCESY
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO w Bytomiu jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017 i przysługuje mu tytuł "Brązowej Szkoły 2017".

Liczba odwiedzonych podstron
od 12 grudnia 2011 r.


Logo szkoły

+ Archiwum aktualności

[archiwum] [2009]

31 marca 2009 r.

Wykład dr Ryszarda Koziołka

W dniu dzisiejszym dr Ryszard Koziołek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przybliżył uczniom klas II problematykę "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. Wykład zatytułowany "Jak nie utonąć w Potopie" bardzo podobał się słuchaczom.30 marca 2009 r.

Wspomnienie o Zbigniewie Herbercie

W Gimnazjum nr 1 w Bytomiu odbyła się wieczornica "Bo we mnie jest płomień, który myśli" - wspomnienie o Zbigniewie Herbercie. Wieczornica była efektem współpracy nauczycieli i uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum nr 1, którzy w ubiegłym roku zaangażowani byli w obchody Roku Herbertowskiego.
Zapoznaliśmy się z sylwetką Zbigniewa Herberta, którą przedstawili uczniowie Gimnazjum nr 1, uczennice naszej szkoły Justyna Czajkowska oraz Dominika Szymańska recytowały teksty poety. Mogliśmy również obejrzeć nagrodzone prace plastyczne Doroty Frydrych i Renaty Łukasiewicz.
Wieczornica odbyła się z inicjatywy mgr Iwony Orlacz oraz mgr Agaty Soboń.30 marca 2009 r.

Konkurs Plastyczny

Marcin Hilmer uczeń klasy II C został laureatem Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Inne spojrzenie" zorganizowanego przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Sosnowcu pod honorowym patronatem Z-cy Prezydenta miasta Sosnowca Zbigniewa Jaskiernię. Tegoroczna, siódma już edycja uzyskała również honorowy patronat Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF (Polish National Committee for UNICEF).
Na konkurs napływa co roku kilka tysięcy prac, będących artystyczną realizacją tematu przewodniego. W dotychczasowych edycjach mieliśmy okazję oglądać ponad 11000 prac plastycznych z Polski oraz z 26 państw Europy, Azji, Afryki i Ameryki Północnej.
W siódmej edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Inne Spojrzenie” o tytule przewodnim „Tajemniczy Ogród” wzięło udział 2404 uczestników z 25 państw Europy, Azji, Afryki i Ameryki Północnej. Jury łącznie wytypowało do nagród i wyróżnień prace 261 uczestników.
tutaj można zobaczyć wyniki konkursu...

GRATULUJEMY!!!27 marca 2009 r.

Targi Edukacyjne

Podczas kolejnego dnia Targów Edukacyjnych w ZSO nr 3 w Bytomiu uczniowie zapoznali się z ofertą edukacyjną oraz uczestniczyli w wykładach.
Klasa 3C - wysłuchała wykładu "Kobieta - autorka w perspektywie literatury końca XIX wieku, czyli o tym jak stać się człowiekiem."
Klasa 1B - uczestniczyła w wykładzie historycznym "O Księstwie Warszawskim słów kilka".
Klasa 1A - zapoznała się z wykładem na temat "Powstania homo sapiens".
Osoby zainteresowane fizyką wysłuchały wykładu "Fizyka sportów ekstremalnych".27 marca 2009 r.

Miejski Konkurs Języka Angielskiego

W dniu dzisiejszym pięciu uczniów naszej szkoły wzięło udział w finale Miejskiego Konkursu Języka Angielskiego i Wiedzy o Kulturze i Cywilizacji UK i USA dla szkół ponadgimnazjalnych, który został zorganizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 im. J.F. Kennedy'ego.
Z wielką radością stwierdzamy, że nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:
 • Tomasz Papiernik - I miejsce
 • Dorota Frydrych - II miejsce
 • Anna Biela - III miejsce
 • Adrianna Stępień - IV miejsce
 • Dominik Aziewicz - V miejsce

  GRATULUJEMY!!!  27 marca 2009 r.

  Wyjście do BCK w Bytomiu

  Uczniowie klas 1D i 2C uczestniczyli w spektaklu profilaktycznym "Anita", który przedstawiono na scenie Bytomskiego Centrum Kultury w Bytomiu.  27 marca 2009 r.

  Przegląd Twórczości Artystycznej

  W IV Międzyszkolnym Przęglądzie Twórczości Artystycznej, który odbył się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Bytomiu, wzięli udział uczniowie klas 2B i 2D.
  Zespół "Tradycjonalistów" z klasy 2B zdobył III miejsce za przedstawienie swej wersji II cz. "Dziadów" Adama Mickiewicza.

  GRATULUJEMY!  26 marca 2009 r.

  Konkurs Ortograficzny

  Uczeń klasy 3E - Paweł Janczyk, zdobył III miejsce w XI Miejskim Konkursie Ortograficznym, który odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia w Bytomiu.

  GRATULUJEMY!!!  26 marca 2009 r.

  Targi Edukacyjne

  Młodzież naszej szkoły licznie odwiedziła Targi Edukacyjne, które odbywają się w ZSO nr 3 w Bytomiu.
  Ekspozycję targową zwiedzały klasy 3B i 1A. Uczniowie klasy 1A wysłuchali wykładu "Inżynier - zawód przyszłości", podczas którego prowadzący przedstawił pozytywne aspekty zawodu inżyniera.  26 marca 2009 r.

  Promocja szkoły

  W ramach działań promocyjnych uczniowie naszej szkoły, pod opieką mgr Joanny Furtak, udali się dzisiaj do Gimnazjum nr 2 w Bytomiu.  26 marca 2009 r.

  Wyjazd do teatru

  Uczniowie klas 2A, 2C, 2D, 2E z inicjatywy nauczycieli języka polskiego, udali się do Krakowa do Teatru im. Juliusza Słowackiego. W programie wycieczki znajduje się lekcja teatralna oraz spektakl "Kordian", którego realizacja odbiega od tradycyjnych inscenizacji dramatu Słowackiego.  25 marca 2009 r.

  Wyjście do BCK w Bytomiu

  W Bytomskim Centrum Kultury odbył się wykład dr Andrzeja Boczarowskiego pt. "Ewolucja zmysłów", w którym uczestniczyły klasy 1B i 2A. Druga część spotkania poświęcona była relacji z podróży do Meksyku - "Z wizytą u Kukulkana - relacje z wyprawy do krainy Majów".  24 marca 2009 r.

  Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych

  Odbył się I Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych - Bytom 2009.
  Uczeń klasy 2E - Tomasz Papiernik zakwalifikował się do II części konkursu.  24 marca 2009 r.

  Wyjście do kina

  Klasa 2A w nagrodę za osiągnięcie najwyższej średniej w szkole i najlepszą frekwencję udała się, pod opieką wychowawcy mgr Marcina Pośpiecha do kina na seans filmowy.
  Należy dodać, że w minionym roku szkolnym klasa ta również była najlepszą w szkole.  24 marca 2009 r.

  Promocja szkoły

  Grupa uczniów naszej szkoły, pod opieką mgr Judyty Szcząchor, w Gimnazjum nr 7 w Bytomiu zaprezentowała ofertę naszej szkoły uczniom klas trzecich.  19 marca 2009 r.

  VI Turniej Szkól w CS

  Drużyna naszej szkoły wzięła udział w VI Turnieju Szkół w CS zorganizowanym prze Wyższą Szkołę Technologii Informatycznych w Katowicach. Zawody odbywały się podczas Ogólnopolskich Targów Edukacyjnych zorganizowanych w dniach 17-19 marca na terenie Górnośląskiego Centrum Kultury w Katowicach. Fotoreportaż Piotra Barańskiego

  18 marca 2009 r.

  Promocja szkoły

  W związku ze zbliżającą się rekrutacją do klas pierwszych rozpoczynamy akcję promocji naszej szkoły. Podczas spotkań z gimnazjalistami prezentowane są warunki rekrutacji, zasady nauczania przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Uczniowie naszej szkoły przedstawiają również atmosferę szkoły, działalność UKS, osiągnięcia sportowe oraz kalendarz imprez i inicjatywy podejmowane przez uczniów.
  Gimnazjaliści mogą zobaczyć, przygotowane przez naszego absolwenta Krzysztofa Leśniewskiego filmy reklamowe "Kim chcę zostać w przyszłości" i "Sklepik szkolny", w produkcjach tych występpowali nasi uczniowie.
  Prezentowany jest również film "Nasze liceum w krzywym zwierciadle", w którym zagrali - dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie szkoły.
  W dniu dzisiejszym grupa naszych uczniów, pod opieką mgr Joanny Furtak odwiedziła Gimnazjum nr 1 w Bytomiu i zaprezentowała uczniom klas trzecich ofertę naszej szkoły.  17 do 24 marca 2009 r.

  Wystawa prac modelarskich uczestników zajęć Pracowni Projektowania Modelowego w MDK nr 1 w Bytomiu

  Prace wystawiają m. in. uczniowie naszej szkoły: Damian Safader oraz Błażej Barański, a także nauczyciel Piotr Barański Fotoreportaż Piotra Barańskiego

  18 marca 2009 r.

  VII Konkurs Piosenki Obcojęzycznej

  Uczennice Elżbieta Pańczyk III( b) i Magdalena Kozioł (II b) zajęły równorzędnie trzecie miejsce w VII Konkursie Piosenki Obcojęzycznej zorganizowanym w Zespole Szkół Nr 2 im. Janusza Korczaka w Piekarach Śląskich. Uczennice wystąpiły z inicjatywy mgr Iwony Orlacz. Elżbieta Pańczyk przedstawiła piosenkę "Cabaret" a Magdalena Kozioł "Colors of the wind".

  16 marca 2009 r.

  Fizyka w tańcu - taniec z fizyką

  Grupa kółka fizycznego klas II pod opieką mgr Weroniki Kaluby-Dytkowskiej wzięła udział w sesji naukowej "Fizyka w tańcu - taniec z fizyką", która odbyła się w Bytomskim Centrum Kultury. W czasie sesji prof. U. Śl. dr hab. Krzysztof Wójcik poprowadził wykład, w którym zawarte były teorie fizyczne związane z ruchem w tańcu a uczniowie Szkoły Baletowej prezentowali na żywo ciekawe wariacje taneczne, odnoszące się do danych twierdzeń fizycznych. Po przerwie prof. Wojciech Dindorf zaprezentował w sposób dowcipny szereg doświadczeń fizyki klasycznej związanej ze zjawiskiem rezonansu. Na koniec wystąpili uczniowie Bytomskiej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego przygotowani przez Kazimierza Cieślę przedstawiając pokaz taneczny.

  16 marca 2009 r.

  Ludzie w Powstaniu Warszawskim

  Grupa uczniów klas III, pod opieką mgr Karoliny Mamcarczyk uczestniczyła w sesji naukowej "Ludzie w Powstaniu Warszawskim", która odbyła się w II Liceum Ogólnokształcącym w Bytomiu.

  13 marca 2009 r.

  PI razy my

  Uczniowie naszej szkoły Kinga Stecuła i Tomasz Kałuża (kl. II b) zajęli I miejsce w konkursie "PI razy my" podczas III Święta Liczby Pi organizowanym przez Uniwersytet Śląski w Katowicach.
  Konkurs polegał na nakręceniu filmu o obiekcie matematycznym, fizycznym, informatycznym lub chemicznym, który istnieje w realnym świecie.
  Kinga i Tomek nakręcili film pt "Figury wokół nas, czyli droga do szkoły". Film pokazywał, że każdy z nas codziennie widzi mnóstwo figur geometrycznych, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, że każdy obiekt jest określony wzorem matematycznym.
  13. 03. 2009 r. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w Instytucie Matematyki i Fizyki odbyło się oficjalne wręczenie nagród i dyplomów.
  Fotoreportaż Grażyny Stecuły

  13 marca 2009 r.

  Musical SPIN

  Grupa uczniów szkoły, pod opieką mgr Marty Zborowickiej, udała się na musical SPIN, który wystawiono w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

  6 marca 2009 r.

  Wycieczka do Teatru Rozrywki w Chorzowie

  Grupa uczniów naszej szkoły, pod opieką p. Marty Zborowickiej, uczestniczyła w wyjeżdzie do Teatru Rozrywki w Chorzowie, w którym wystawiono musical "Rent".  11 marca 2009 r.

  Konferencja Metodyczna - „Choroby genetyczne człowieka”

  11.03.2009r. w Sali Lustrzanej odbyło się spotkanie nauczycieli przyrody i biologii oraz uczniów zainteresowanych zagadnieniami biologicznymi. Spotkanie miało charakter Konferencji Metodycznej a jego tematem były „Choroby genetyczne człowieka”. Gościem specjalnym i głównym prelegentem była prof. Ewa Bartnik – pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego. Pani Profesor w ciekawy i przystępny sposób przedstawiła zebranym najnowsze odkrycia genetyki związane z przyczynami i profilaktyką chorób genetycznych. Organizatorem i gospodarzem konferencji była mgr Barbara Świątek – nauczycielka biologii w IV LO i doradca metodyczny przyrody i biologii w Bytomiu.  4 marca 2009 r.

  Występ grupy "LaCata"

  W dniu dzisiejszym szkolna grupa teatralna "LaCata", wystąpiła gościnnie w Dziennym Domu Opieki nr 1 w Bytomiu ze spektaklem "Cafe" według francuskiego dramaturga i scenarzysty C. Rulliera.
  Sztuka złożona z kilku krótkich scenek w kawiarni, opowiada w zabawny sposób o zawiłych meandrach ludzkiej komunikacji. Przedstawienie bardzo podobało się publiczności.
  Grupa "LaCata" istnieje w szkole od zeszłego roku i cały obecny rok szkolny przygotowuje się do występu na Międzynarodowym Festiwalu Szkolnych Teatrów Francuskojęzycznych w Saint-Malo, we Francji.
  Szkolny teatr zaprezentuje się przed europejską publicznością w dniach od 1 do 4 kwietnia 2009 r. jako jedyna reprezentacja naszego kraju, pośród wielu grup francuskojęzycznych z całej Europy.  2 marca 2009 r.

  Debata w Urzędzie Miejskim

  Uczniowie klas trzecich uczestniczyli w debacie, która odbyła się w Urzędzie Miejskim w Bytomiu. Debata, zorganizowana przez Młodych Demokratów, poświęcona była "Roli Bytomia w województwie śląskim".
  Uczestnicy debaty zaproszeni zostali na następne spotkanie, tym razem z udziałem europarlamentarzystów, która odbędzie się w Katowicach.  28 lutego i 1 marca 2009 r.

  VI Międzynarodowy Festiwal Modeli Plastykowych w Bytomiu

  W Państwowych Szkołach Budownictwa w Bytomiu odbyły się zawody VI Międzynarodowego Festiwalu Modeli Plastykowych. W zawodach swoje prace wystawił Piotr Barański oraz Damian Safader. Zapraszamy na fotoreportaże z wystawy tegorocznej oraz poprzednich.Jak również do fotografii wykonanych w pracowni modelarskiej prowadzonej przez Piotra Barańskiego w MDK nr 1 w Bytomiu.
 • 4 Liceum Ogólnokształc±ce. Wszelkie prawa zastrzeżone | code&design: SAMIOZ