Oferta Edukacyjna
2017/2018
REKRUTACJA

SPORT

SUKCESY
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO w Bytomiu jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017 i przysługuje mu tytuł "Brązowej Szkoły 2017".

Liczba odwiedzonych podstron
od 12 grudnia 2011 r.


Logo szkoły

+ Archiwum aktualności

[archiwum] [2008]

30 września 2008 r.

Ochrona bioróżnorodności

W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 1E, z inicjatywy dr Małgorzaty Brzustewicz, uczestniczyli w wykładzie dr hab. Piotra Skubały w Pałacu Młodzieży w Katowicach.
Wykład był poświęcony różnym aspektom biologii w kontekście ochrony bioróżnorodności na Ziemi.30 września 2008 r.

Osobliwości fizyki

W dniu dzisiejszym uczniowie, realizujący materiał rozszerzony z fizyki, wzięli udział w pokazach doświadczeń, organizowanych przez Uniwersytet Śląski w Katowicach, pt. "Osobliwości fizyki". Tegoroczne zajęcia poświęcone były oddziaływaniom w przyrodzie, termodynamice i statyce.
Szczególne zainteresowanie wzbudziły doświadczenia wyjaśniające równowagę chwiejną i trwałą. Przedstawiciele męskiej części grupy, realizując swoje różne pomysły, próbowali przezwyciężyć siły grawitacji. Gratulujemy Mateuszowi Mularczykowi poczucia równowagi i sprawności fizycznej!27 września 2008 r.

Młodzież Bytomia poznaje Jurę!

Po takim hasłem Urząd Miejski w Bytomiu zorganizował rajd pieszy, którego celem było zapoznanie młodzieży z walorami przyrodniczymi i zabytkami Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej oraz propagowanie turystyki pieszej wśród młodych.
W rajdzie uczestniczyli również uczniowie IV LO reprezentowani przez 9-cio osobową drużynę z kl. II c, którą opiekowała się Pani Agnieszka Kasperczyk. Rajd pieszy organizowany był z okazji Światowego Dnia Turystyki, który obchodzony jest 27 września. W tym roku hasłem obchodów jest "Turystyka - wyzwanie w obliczu zmian klimatycznych".
Rajd miał charakter gwiaździsty. Brały w nim udział 4 grupy. Każda grupa udała się inną trasą pod opieką przewodnika. Każdy krok, po tej ziemi to spotkanie z historią, przyrodą i pięknem niespotykanego gdzie indziej krajobrazu. Są tu miejsca znane w całej Polsce i poza jej granicami np. Ojcowski Park Narodowy, perła renesansu - zamek w Pieskowej Skale czy też niesamowita Maczuga Herkulesa, oraz miejsca, które są mało znane lecz niemniej godne zobaczenia.

Zobacz zdjęcia [1] [2] [3]
24 września 2008 r.

Wycieczka "śladami Wyspiańskiego"

Odbyła się wycieczka uczniów klas 3BCD do Krakowa. Celem wyprawy było poznanie miejsc związanych z twórczością młodopolskiego artysty Stanisława Wyspiańskiego.
O godzinie 8:30 uczniowie pod opieką Sylwii Bielski, Hanny Malcher - Strojny, Joanny Jaksik, Aleksandry Wnuk, Agaty Soboń oraz Marty Zborowickiej wyruszyli do dawnej stolicy Polski. Zwiedzanie rozpoczęło się od bronowickiej chaty - miejsca, w którym odbyło się wesele poety Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Wydarzenie to stało się inspiracją do napisania słynnego dramatu - "Wesela". W owianej legendą chacie mieści się obecnie Muzeum Młodej Polski. O genezie "Wesela" opowiadała tam uczniom żona wnuka Lucjana Rydla.
Z podkrakowskich Bronowic udaliśmy się do centrum miasta. Zwiedziliśmy kościół o.o. franciszkanów, w którym mieszczą się piękne witraże oraz polichromie zaprojektowane przez Stanisława Wyspiańskiego, Kościół Mariacki, przy renowacji którego pracował autor "Nocy Listopadowej" oraz Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. W starej, krakowskiej kamienicy zgromadzono liczne pamiątki po wielkim artyście.
Mimo niepogody wszyscy wrócili bardzo zadowoleni i pełni wrażeń. Wycieczka "śladami Wyspiańskiego" pozwoliła lepiej poznać twórczość jednego z najwybitniejszych polskich artystów.24 września 2008r.

Lody na Ziemi a ocieplenie klimatu

Uczniowie klasy 1B uczestniczyli w wykładzie prof. Jacka Jani, z WNoZ Uniwersytetu Śląskiego, pt. "Lody na Ziemi a ocieplenie klimatu".
Wykład był elementem projektu edukacyjnego realizowanego z okazji Roku Planety Ziemi i Międzynarodowego Roku Badań Polarnych.22 września 2008r.

Turniej piłki ręcznej

W dniu dzisiejszym odbył się II Turniej w piłce ręcznej dziewcząt o Puchar Dyrektora IV LO i Prezesa UKS "Sikorak". Gościliśmy drużyny z Gimnazjum nr 4 z Piekar Śląskich oraz Gimnazjum nr 6 z Bytomia. W spotkaniu finałowym szczypiornistki z Piekar Śląskich pokonały nasze reprezentantki różnicą dwóch bramek i zajęły pierwsze miejsce w Turnieju.

Gratulując zwycięstwa drużynie z Piekar Śląskich jednocześnie dziękujemy wszystkim zawodniczkom za udział i sportową postawę!!!22 września 2008r.

Regulamin przyjęć uczniów do IV LO w Bytomiu

Dyrektor szkoły przedstawia do konsultacji członkom Rady Pedagogicznej projekt regulaminu przyjęć uczniów do IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Bytomiu. Swoje uwagi oraz propozycje można zgłaszać do dnia 30 września 2008 r.17 - 18 września 2008r.

Warsztaty przyrodnicze

Trzydziestoosobowa grupa, złożona z uczniów naszego Liceum oraz Gimnazjum Nr 1 w Bytomiu, uczestniczyła w warsztatach przyrodniczych, które odbyły się w Ośrodku Edukacyjno - Naukowym Zespołu Parków Krajobrazowych województwa śląskiego w Smoleniu.

Wyjazd zorganizowała Pani mgr Joanna Furtak a drugim opiekunem była nauczycielka Gimnazjum nr 1 w Bytomiu Pani mgr Sylwia Ślązak.

Z pierwszych informacji jakie do nas dotarły wynika, że było STRASZSZSZNIE ZIMNO!16 września 2008r.

Matura 2009

Prezentujemy kolejne materiały, które mogą być pomocne w trakcie przygotowywania się do egzaminów maturalnych w 2009 r.:

Tablice fizyczne obowiązujące w trakcie egzaminu maturalnego.
Tablice chemiczne obowiązujące w trakcie egzaminu maturalnego.
Tablice matematyczne obowiązujące w trakcie egzaminu maturalnego.15 września 2008r.

Turniej siatkówki

W dniu dzisiejszym odbyły się w naszym Liceum zawody w siatkówce dziewcząt i chłopców o Puchar Prezesa UKS "Sikorak". W zawodach wzięło udział około 60 uczniów, reprezentujących Gimnazja i Licea z terenu Bytomia i Piekar Śląskich.

Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i udział w zawodach!13 września 2008r.

Zebrania z rodzicami

Wdniu 15 września odbędą się zebrania wychowawców klas z rodzicami.

Serdecznie zapraszamy !

Także 15 września, zgodnie z terminem wyznaczonym przez Dyrektora CKE, można będzie odebrać zaświadczenia o wynikach poprawkowych egzaminów maturalnych.11 września 2008r.

Matura 2009

W oczekiwaniu na podsumowanie wyników egzaminów maturalnych, które odbyły się w naszym Liceum w 2008 r., prezentujemy:
4 września 2008r.

Matura 2009

W dniu dzisiejszym rozpoczęły się spotkania dyrektora szkoły z uczniami klas maturalnych. Maturzyści otrzymają deklaracje maturalne, które są zobowiązani wypełnić i oddać wychowawcom klas do końca września 2008 r.

Deklaracja dla uczniów przystępujących po raz pierwszy do egzaminu maturalnego.
Deklaracja dla absolwentów przystępujących po raz kolejny do egzaminu maturalnego.
Komunikat o sposobie dostosowania warunków i formy przeprowadzania egzaminu do indywidualnych potrzeb psychofizycznych absolwenta.
Wniosek o zdawanie egzaminu maturalnego w warunkach i formie dostosowanych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych absolwenta.3 września 2008r.

Nowi nauczyciele w IV LO

W bieżącym roku szkolnym po raz pierwszy zostali zatrudnieni w naszym Liceum następujący nauczyciele: mgr Justyna Apolinarska - chemia; mgr Agnieszka Kasperczyk - geografia i wychowanie do życia w rodzinie oraz ks Jarosław Steczkowski - religia

ŻYCZYMY SAMYCH SUKCESÓW !!!1 września 2008r.

Wychowawcy klas pierwszych

Wychowawcami klas pierwszych zostali następujący nauczyciele:
o Klasa 1A - mgr Ewa Szpara
o Klasa 1B - mgr Leszek Piwko
o Klasa 1C - mgr Piotr Barański
o Klasa 1D - mgr Karolina Mamcarczyk
o Klasa 1E - mgr Sylwia Bielski1 września 2008r.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2008/2009

O godzinie 9:00, w "Sali Lustrzanej" rozpoczęło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego dla uczniów klas pierwszych. Program artystyczny przygotowała klasa 2C pod opieką swojej wychowawczyni - p. Aleksandry Wnuk.

Msza święta dla uczniów IV LO odbyła się o godzinie 8:30 w kościele Ducha Świętego w Bytomiu przy ulicy Krakowskiej.

4 Liceum Ogólnokształc±ce. Wszelkie prawa zastrzeżone | code&design: SAMIOZ